Jste zde: Úvod >> Ekologie >> Renovace
3892 Počet vybraných kazet

RENOVACE JAKO CESTA KE SNÍŽENÍ EKOLOGICKÉ ZÁTĚŽE

Ke snížení počtu prázdných obalů od tonerových a inkoustových náplní na skládkách již více než 13 let přispívá tzv. renovace tiskových kazet, jíž se po celém světě zabývá na 10.000 společností, zaměstnávajících více než 65.000 lidí. V samotné Evropě je těchto společností přibližně 1400.

Renovace spočívá v doplnění prázdných obalů tonerovým práškem nebo inkoustovým roztokem. Původní plastové pouzdro je rozebráno a kompletně vyčištěno, jednotlivé díly se zkontrolují a pokud je některý nadměrně opotřebený je vyměněn. Vedle ekologického efektu tato metoda také umožňuje nabídnout určitým zákaznickým skupinám levnější varianty tisku. Běžně lze kazetu opětovně využít 6x až 10x – záleží na kvalitě korpusu kazety a šetrnosti při renovaci.

Příklad pro zajímavost: velká společnost, která měsíčně spotřebuje např. 100 tonerových kazet a přikloní se k využívání renovovaných produktů, ušetří ročně 1100 obalů, které by jinak putovaly do odpadu.

V poslední době však tuto „nature friendly“ metodu vytlačuje dovoz levných nových alternativních výrobků většinou z asijských zemí, u kterých je ve většině případů porušována „patentová čistota“ a jejich znovuuvedení do oběhového cyklu je v důsledku použití nekvalitních materiálů a nedodržování patentových zásad nemožné.